Scada (insan-makina arayüzleri) uygulamalarında DNP3 haberleşme protokolü

Scada uygulamalarında DNP3 Haberleşme Protokolü

Uzak mesafede bulunan tesislerinizde üretim ve proses verilerinizi , güvenli bir şekilde işleyebilmek için tesisinizdeki SCADA ları hücresel bağlantıya bağlamak yani uzaktanda kontrol edilebilir mobil bir aygıta dönüştürmek; veri edinimini az maliyetli ve daha verimli bir seçenek haline getirebilmektedir. Bu mobil teknoloji, ister sahada, ister mühendislik tarafında, ister tesis dışarısında olsun, kullanıcıları SCADA verilerine anında erişebilme imkanını sağlayabilmektedir. Wonderware Türkiye çözümlerinden AVEVA Edge gibi SCADA yazılım çözümleri, kullanıcılara hücresel ağları kullanarak uzak mesafelerdeki tesislere bağlanma yeteneği de dahil olmak üzere daha bir çok çeşitli bağlantı seçenekleri sunabilmektedir.

İnsan Makine Arayüzleri (HMI'ler), veritabanları ve bulut kullanıcılar yani localde bulunan otomasyon araçları, KPI'lara, üretim verilerine, proses değişkenlerine ve hata geçmişlerine ulaşabilmek ve bunlara anında bağlamak için belli başlı sistemleri kullanmaktadırlar. Bu sistemler genellikle kablolu Ethernet, sistemin sahip olduğu ilgili haberleşme protokolleri veya yerel Wi-Fi bağlantısı olmaktadır. Tesis dışındaki ya da bölge dışında olan makineler için ise genellikle uydu veya telefon hatları gibi genel iletişim yöntemleri kullanılmaktadır.

Bunlardan bağımsız olarak başka bir kablosuz iletişim seçeneği hücresel ağdır. Geçmiş zamanlarda çok pahalı olarak düşünülen çözüm, günümüzde ; verimli bir protokol, Uygun maliyetli, Doğru donanım seçimi ve kolay dağıtım sistemi oluşturulmak için kullanılmaktadır.

Hücresel ağ bağlantıları, geniş bir alan üzerinde yüksek hızda bağlantı sağlayabilmektedir ve genellikle uydu bağlantısından daha ucuzdur, donanım bakımında uygun maliyetlidir ve dağıtımı kolaydır. Bu sebeple Hücresel ağ bağlantısı kurmak daha mantıklı hale gelmiştir.

Hücresel SCADA veri toplama sistemini uygulamak için veri sağlayıcı, hücresel modem, ağ geçidi veya yönlendirici gerekmektedir. Hücresel ağ geçidi, yaklaşık 20 yıldır aktif olarak kullanıldığı için için diğerlerine göre daha iyi bir seçenektir. Eski olmasının dışında güvenlik duvarı ve VPN ayarlarının yanı sıra yönlendirici ve modem işlevselliğini tek bir cihaza dahil edebilmektedir.

Hücresel ağ geçitleri, genellikle perakende ve kurumsal uygulamalarda yaygın olarak kullanıldıkları için birçok siber güvenlik özelliği ile birlikte sisteme dahil edilebilmektedir. Bu ağ geçitleri, EtherNet / IP ve Modbus TCP gibi popüler endüstriyel protokoller aracılığıyla yerel Ethernet portlarına bağlanabilmektedir ve hatta bazıları Wi-Fi cihazlarına bile bağlanabilir. Sistem, güvenlik açısında şifreleme, VPN'ler, bağlantı noktası filtreleme ve güvenilir IP adresleri dahil olmak üzere tipik IP ağı siber güvenliği özelliklerine sahiptir ve bu özellikler aktif olarak kullanılması gerekmektedir.

Verilerin Limitini Belirleme

Aylık donanım ve yazılım ücretlerini düşük tutmak için hücresel verilerin verimli kullanılması gerekmektedir. Veriler, birçok kablolu Ethernet sisteminde yaygın olduğu gibi, her saniye iletişim portuna ile etkileşim halinde olamamaktadır. Kullanıcı Datagram Protokolü (UDP) ve Dağıtılmış Ağ Protokolü Sürüm 3 (DNP3), bant genişliği kullanımını sınırlamak, limiti belirlemek için kullanılabilmektedir.

Verilerin aktarılmasından dolayı veri ek yükünü sisteme dahil eden İletim Kontrol Protokolü'nü (TCP) kullanmak yerine, UDP'yi kullanabilmektedir. Bu protokol, İnternet üzerinden veri göndermek için Ethernet tarafından kullanılan daha az yaygın bir protokoldür. Daha az güvenilir olmasına rağmen, daha hızlıdır ve işi tamamlamak için çok daha az hücresel veri kullanmaktadır.

UDP / IP'ye DNP3 protokolü ekleyibilir ve veri teslimininin garanti olmasını sağlayabilirsiniz. DNP3 genellikle su, elektrik ve gaz şirketleri tarafından kullanılmaktadır, bu nedenle SCADA uygulamalarında iyi çalışmaktadır.

DNP3 protokolü, Wonderware Türkiye çözümlerinden AVEVA Edge ile kullanılabilir ve diğer protokollerin en iyi özelliklerinden bazılarını birleştirirken doğal olarak iletişim kanalı bant genişliğini azaltabilmektedir. DNP3 ile, yalnızca değişen,güncellenen veriler SCADA sistemine bildirilmektedir.

Aynı hatlar boyunca, bir hücresel SCADA veri toplama sistemi verileri filtreleyebilmelidir, böylece hücresel bağlantı yoluyla yalnızca gerekli veriler gönderilmektedir.

Analitik özelliği ayrıca yüksek miktarda veriyi daha küçük miktarda işlem yapılabilir bilgiye dönüştürebilmektedir. Yüzlerce uzaktan kontrol edilen tanklar ve büyük pompalama istasyonları, kontrolörlerden ve cihazlardan büyük miktarlarda veri toplarken, yerel bir HMI / SCADA veri toplama sistemi toplanılan verileri otomatik olarak analiz edebilmektedir. Analizden sonra, hücresel ağ üzerinden yalnızca önemli, ilgili, eyleme geçirilebilir veriler iletilebilmektedir.

Tüm Olasılıkları Farkına Varmak ve Keşfetmek

Bağlantı olanakları kesinlikle verileri hücresel erişimin ötesine taşımaktadır. Zayıf bağlantılı ya da şehirleşmemiş alanlarda uzak bağlantılar, çeşitli telemetri seçenekleri ve protokolleri kullanılarak mümkün hale gelmektedir.

Mimariniz için en iyi iletişim seçeneklerinin ne olduğundan emin değil misiniz? Sisteminizi gerekli olan her yerde etkili bir şekilde iletecek şekilde kurma konusunda bir uzmanla konuşmak için Wonderware Türkiye satış temsilcinizle iletişime geçebilirsiniz.