Sürdürülebilir bir gelecek için yenilenebilir enerji - Rüzger enerjisi santralleri

Sürdürülebilir bir gelecek için yenilenebilir enerji

Rüzgar Enerjisi Santrallerinde endüstriyel yazılım uygulamaları ve çözümleri

Sürdürülebilir enerj kaynakları arasında yüksek potansiyeli ile dikkat çeken rüzgar enerjisi santrallerinde, operasyonların en az bekleme süresi ve birbirine entegre bir şekilde yönetimi önemli bir problem teşkil eder. Bunun yanında,elde edilen büyük miktarlarda verinin (Big Data) en az maliyetle depolanması, sorgulama ve raporlama işlemlerine veritabanın çok hızlı bir şekilde yanıt vermesi, yeni yapılacak olan yatırımlara yol göstermesi açısından yatırımların geri dönüşlerinin analiz edilmesi de bu problemimizin alt başlıkları arasındadır.

Enerji sektörlerindeki işletmeler için karşılaştıkları bu ve buna benzer problemlerin çözümüne yönelik birçok endüstriyel yazılım geliştirilmiştir. Fakat bütün bu yazılımlardan çözüme yönelik getirdikleri farklı yaklaşımlardan dolayı aynı performansı beklemek gerçekçi değildir.

Wonderware Türkiye'nin operasyonel mükemmellik yaklaşımıyla sizlerle buluşturduğu endüstriyel otomasyon yazılım çözümleri, işletmenizin yazılım ihtiyaçlarını karşılamanın yanında üretkenliğinizi artırmak, kaynaklarınızın daha verimli kullanımı sağlamak ve en önemlisi sürdürülebilir bir gelecek inşa etmenize destek olacak çözümler sunar. Endüstri 4.0 ve IIOT (endüstriyel nesnelerin interneti) mimarileriyle şekillenen dijital dönüşüm çağının gereksinimlerini karşılamaya yönelik sunduğu dijitalizasyon çözümleriyle verdiği desteğe devam etmektedir.

Intouch veya EDGE ile merkezi olarak kontrol edilen ve izlenen bir elektrik dağıtım sisteminin tüketiciye sağlayacağı en büyük fayda; en az arıza süresi ve olası elektrik kesintilerinin minimuma indirilmesidir. Bu hedefi gerçekleştirmek için ihtiyacımız olan tahminsel yöntemlerle çalışan bir kestirimci bakım çözümüdür. Predictive Analytics ,Wonderware Türkiye Kestirimci Bakım Çözümü veya PRISM buna örnek verilebilir. Çalışma prensiplerini; ekipmanlarınızdan gelen verileri ve enerji parametrelerini izleyerek Historianlara depolama ve ardından bahsettiğimiz çözümlere entegre yapay zeka ve makina öğrenmesi algoritmaları ile analiz etme olarak tanımlayabiliriz. Eğer bu detaylı çalışmalar ve analizler sonucunda elde ettiğimiz çıktıları son derece basit ve anlaşılır bir şekilde raporlamak istiyorsak Insight Cloud veya Aveva Report çözümlerinden faydalanabilirz.

Enerji sektöründeki işletmeler için vazgeçilmez endüstriyel yazılımlardan biri de SCADA uygulamalarıdır. Bu uygulamalar sayesinde operatörleriniz arıza durumlarını veya olası anomalileri farkederek operasyonunuzu uçtan uca takip eden sistemler üzerinden haber verir. Bu sayede etkili kararlar alıp hızlı bir şekilde müdehale edebilirsiniz. Kullanıcıların istekleri doğrultusunda oluşturulan senaryolara göre de çalışabilen Intouch SCADA uygulamaları sayesinde donanımlarınızın kontrollerini gerçekleştirebilirsiniz. Düzenli kontroller sonrasında operatörlerinizin hata oranındaki düşüşü ve iş kazası sayısındaki azalmayı farkedeceksiniz.

Endüstriyel verilerin izlenmesi ve analiz edilmesi gibi depolanması ve raporlanması da bir başka problemi ve yazılım çözümünü işaret eder. Wonderware Türkiye'nin Historian çözümü ile büyük miktarda veriyi depolamak ve veri güvenliğini sağlamak mümkündür.Wonderware Historian veritabanlarının tercih edilmesinin en büyük sebepleri aynı miktarda veriyi alternatiflerine göre 50 kat daha az yer kaplayacak şekilde depolaması ve depolama işlemlerini zaman serisi şeklinde yaptığından dolayı geçmişe dönük bir sorguya bile saniyeler içinde cevap vermesi olarak sayılabilir.

Rüzgar Enerjisi Tesislerinde oluşan verileri depolamak ve raporlamak konusunda Wonderware Türkiye endüstriyel bilgi yönetimi çözümlerinden AVEVA Report uygulaması, gelişmiş grafikleri, kullanıcı dostu arayüzü, basit ve anlaşılır raporlama araçlarıyla kullanıcılarına büyük kolaylıklar sağlar.

              Aveva Report'un avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Hava basıncı, rüzgâr yönü, nem, sıcaklık, rüzgâr hızları gibi verilerin anlık ve geçmişe dönük olarak izlenmesi. Bu değerlere ilişkin alarm, trend kayıtlarının oluşturulması ve raporlanması,
 • Tüm devre kesici ekipmanların kontrolü ve izlenmesi,
 • Günlük, haftalık, aylık, yıllık olarak tüm enerji verilerinin WEB tabanlı raporlanması,
 • SCADA sisteminin WEB üzerinden kontrolü ve izlenmesi,
 • Vardiya veya zaman bazlı raporların hazırlanması,
 • Orta gerilim kesicilerinin ve motorlu yük ayırıcılarının izlenmesi,
 • Detaylı arıza raporları ile kolay arıza analizi,
 • Kullanıcı isteklerine göre modellenen enerji detay raporları,
 • Kullanıcı erişim seviyelerine bağlı çalışma,
 • Her rüzgar türbini jeneratörü için denetim kontrolü,
 • Koruyucu denetleme kapatma,
 • Anahtarlama donanımının denetim kontrolü,
 • Rüzgar türbini jeneratörü bakım yönetimi,
 • Rüzgâr türbini teşhis ve alarmlarına erişim ve bunun gibi bir çok ihtiyacınızı Wonderware Türkiye'nin yazılım çözümlerinden Aveva Report ile karşılayabilirsiniz.