Saha Çalışanlarını Güçlendirmeye Yönelik Kanıtlanmış Üç Yöntem

Operasyonel Mükemmellik Sağlamak için Saha Çalışanlarını Güçlendirmeye Yönelik Kanıtlanmış Üç Yöntem:

Danone, Bosch ve Barry Callebaut gibi üreticilerin beceri geliştirmeyi, standarda göre çalışmayı ve problem çözmeyi hızlandırmak için Connected Worker uygulamasını (Teamwork) nasıl kullandıkları incelenmiştir. Connected Worker uygulamaları, üreticilerin operasyonel sürekliliği sürdürmelerine ve fabrika çalışanlarını güvende tutmalarına yardımcı olmada oynadıkları hayati rol nedeniyle COVID-19 salgınından bu yana büyük ilgi gördü. Çalışanların dijital olarak birbirine bağlanması, yüz yüze etkileşim ve basılı belgelere güvenme ihtiyacını ortadan kaldırarak üreticilerin bilgi akışını sürdürmesine, çalışanları eğitmesine ve becerilerini yükseltmesine, sorunları uzaktan gerçek zamanlı olarak gidermesine, zaman ve maliyet tasarrufu gerçekleştirmesine olanak tanır.  Connected Worker teknolojisi geçtiğimiz yıl büyük ölçüde insanların radarına girmiş olsa da Mars, Danone, Bosch, Tyson Foods ve Barry Callebaut gibi bazı üreticiler çalışanlarını güçlendirmek için birkaç yıldır Connected Worker uygulamalarını kullanıyor. Giderek daha karmaşık hale gelen ekipmanlarını çalıştırmak için yüksek vasıflı bir işgücüne ihtiyaç duyulduğunu ve çalışanların zengin bilgi ve deneyime sahip olduğunu kabul eden bu üreticiler, saha çalışanlarının rolünü temelden değiştirmiştir. Çalışanların bilgiye erişmelerini, birbirleriyle iletişim kurmalarını ve iş birliği yapmalarını daha hızlı ve kolay hale getirerek, sürekli iyileştirme için sorunlara çözümler bulma konusunda daha bilgili, üretken, çevik, ilgili ve proaktif hale geldiler. Bu makale, Connected Worker uygulamasının neden üreticilerin dijital dönüşüm stratejisinin kritik bir bileşeni olduğunu ve bunun operasyonel mükemmelliğe ve bir dizi başka iyileştirmeye nasıl katkıda bulunduğunu açıklıyor. Buna eğitim süresinde %50 azalma, %8 doğrudan üretkenlik kazancı ve atıkta %12,5 azalma dahildir.

Çalışan Deneyimini Dijitalleştirmek

Dünyanın en büyük şekerleme ve evcil hayvan maması üreticisi olan Mars, birkaç yıl önce kendilerini geleceğe taşıyacak vasıflı bir işgücü oluşturmak ve sürdürmek için farklı bir şey yapmaları gerektiğini ve bu doğrultuda Connected Worker uygulamasının anahtar olduğunu fark etti. Mars'ın Veckel fabrikasının Fabrika Direktörü Avin Krishnan şu şekilde açıklıyor; "Birçok insanın emekli olması ve fabrikamıza yeni insanların gelmesiyle harika bir öğrenme fırsatı yakaladığımızı gördük" "Çalışanlarımızın kültürümüz ve standartlarımız hakkında nasıl öğrendiklerini ve her gün iş yerinde nasıl daha iyi bir deneyime sahip olabileceklerini görmek ve geleceğe hazır hale getirmek için bir yol istedik."

Tüm saha çalışanlarını dijital olarak birbirine bağlamak, herkesin iletişim kurmasını, iş birliği yapmasını ve birbirinden öğrenmesini daha hızlı ve kolay hale getirerek deneyimlerini iyileştirir. Bu, Tyson Foods tarafından da paylaşılan bir hedeftir. Adriana Graham, Tyson Foods Bilgi Teknolojisi Üst Düzey Yöneticisi, "Organizasyona Connected Worker uygulaması getirmek, en iyi uygulamalarımızı ve fabrika bilgimizi paylaşma konusunda Tyson Foods'ta karşılaştığımız en önemli zorluklardan bazılarının üstesinden gelmemizi sağlıyor." diyor. Ayrıca, Gartner Research tarafından en son Innovation Insight for the Connected Factory Worker raporunda açıklandığı gibi, iyileştirilmiş bir çalışan deneyimi büyük verimliliğe yol açar: "Endüstriyel verimliliğe yeni bir yaklaşım. İşgücü gelişimi, davranış değişiklikleri ve sürekli iyileştirmeye dayanan bir değişim yönetimi uygulaması olduğu kadar, fabrika çalışanlarının işlerini farklı şekilde yapmak için bilgiye ve bilgiye nasıl eriştiğini değiştiren bir teknoloji yapısıdır." Çalışanların günlük işlerinde Connected Worker uygulamasını nasıl kullandıklarına dair üç somut örneği inceleyelim: Eğitim ve Beceri Geliştirme, Standarda Uygun Çalışma ve Sorunları Giderme.

Eğitim ve Beceri Geliştirmeyi Hızlandırma

Karmaşık ekipmanı çalıştırmak için gereken becerilerin geliştirilmesi zaman alır ve çalışanlar ilk kez görev almaya başladığında temel görevler konusunda eğitilmelerini ve daha sonra daha gelişmiş görevleri üstlenmek için becerilerini geliştirmelerini gerektirir. Ancak eğitim çok yıkıcıdır ve hem kursiyerleri hem de eğitmenleri asıl işlerinden uzaklaştırır. Bu nedenle, dünyanın önde gelen çikolata üreticisi olan Danone ve Barry Callebaut Connected Worker uygulamalarının bir parçası olarak dijital, kendi hızında eğitimi tanıttı. Bu üreticiler, resmi sınıf eğitim etkinliklerine ve yerde gölgelendirmeye olan bağımlılıklarını azaltmıştır. Bunun yerine operatörler video mikro dersleri bir tablette kendi hızlarında izlerler. Bitirdiklerinde, beceride ustalaştıklarını gösterene kadar daha kıdemli bir operatörün veya süpervizörün önünde çevrimiçi bir sınav uygulamasını tamamlarlar. Ayrıca, dijital dersler operatörler için her zaman istasyonlarında mevcut olduğundan, tüm becerileri bir kerede öğrenmeleri gerekmez. İhtiyaç duyulduğunda ve beceri gerektiğinde "tam zamanında" öğrenirler. Danone'de Öğrenme ve Geliştirme Koordinatörü Jorn Vroegh, "Operatörler kendi öğrenimlerinde liderliği üstlenirler. " " Gerektiğinde, doğru şekilde ve sürekli olarak diğer operatörleri işlerinden uzaklaştırmadan öğreniyorlar." diye açıklıyor. Danone, dijital eğitim sürecine geçerek, gölgeleme süresini ve maliyetini %40 oranında azaltırken Barry Callebaut, uyumluluk eğitimi süresinde %50'lik bir azalma gördü. Barry Callebaut Küresel Operasyonel Mükemmellik Direktörü John Schouten, "Beklentilerimiz her açıdan aşıldı" "Genel olarak, üretkenliği %4 oranında artırmayı başardık, bu zaten çok verimli bir fabrikada büyük bir başarıdır." diyor. Ayrıca, video mikro dersleri kullanmanın faydaları eğitimin ötesine geçer. Ayrıca operatörlerin çalışma talimatlarını ve sorun giderme ipuçlarını izlemesini daha kolay ve net hale getirir.

Çalışma Standartlarına Uymayı Kolaylaştırmak

Çalışanlar ihtiyaç duydukları bilgileri bulmak için yüzlerce sayfa inceleyip elemek zorunda kalıyor. Özellikle Standart Çalışma Prosedürleri ve ekipmanları kılavuzları kullanımı zaman alıcı bir süreç olduğundan bu kritik belgelere nadiren erişilir. Bu nedenle, özel bir süt ürünleri üreticisi olan Riviera ve Kanada'nın önde gelen bir gıda üreticisi olan Leclerc, çalışanlarının bu belgelerin dijital sürümlerine doğrudan istasyonlarından erişmelerini sağlıyor. Çalışanlar, ihtiyaç duydukları kesin çalışma talimatlarını ve kontrol listelerini anında belirlemek için ekipmanlarının barkodunu taramak için bir tablet kullanırlar. Adım adım kontrol listesiyle birleştirilmiş görsel talimatlar, operatörlerin uygun prosedürleri izlemesini daha hızlı ve kolay hale getirir. Çalışanları bu şekilde birbirine bağlamak, Leclerc'te ekipman arıza sürelerinde %5,9'luk bir azalmaya ve Riviera'da atıkta %9'luk bir azalmayı sağladı. Operatörlerin uygun prosedürleri takip etmelerini ve sorunları kendi başlarına gidermelerini kolaylaştırmak, ekipman uzmanlarının dahil olma ihtiyacını azaltır ve daha hızlı sorun çözümüne yol açar. Ancak, yapamadıklarında, aynı Connected Worker uygulaması, çalışanların sorunları uzaktan iş birliği içinde çözmelerine yardımcı olur.

Daha Hızlı İşbirlikçi Problem Çözme

Ekipman arıza süresini en aza indirmek, üretimde mükemmelliğe ulaşmanın ayrılmaz bir parçasıdır ve operatörler, bakım, süreç ve ekipman uzmanları arasında ortak bir çaba gerektirir. Ancak uzmanlar, özellikle gece vardiyalarında ve hafta sonlarında bir yardım çağrısına yanıt vermek için her zaman sahada olmazlar. Bu nedenle Bosch'taki operatörler, Barry Callebaut ve ABD'de özel bir gıda üreticisi olan CH Günther, sorunları tanılandırmak ve sorunları gidermek için Connected Worker uygulamalarındaki dijital iletişim akışını kullanıyor. Operatörler, Andon zilini çalıp bir gözetmen veya bakım teknisyeninin kurtarmaya gelmesini beklemek yerine, bir yardım çağrısı göndermek için Connected Worker uygulamalarını kullanır. Bu, iş istasyonlarının tableti kullanılarak çekilen sorunun bir fotoğrafını veya videosunu içerir. Bu ekipmana atanan tüm uzmanlar ve çalışanlar otomatik olarak bilgilendirilir ve bir çözümü varsa herkes yanıt verebilir. Ardından, sorunun tekrarlanması halinde nasıl çözüleceğine dair bir yorum, fotoğraf veya video yayınlayabilirler. Yardım çağrısının bir parçası olarak yayınlanan tüm içerik, daha sonra bir sorun giderme ipucu olarak bir bilgi tabanına kolayca kaydedilebilir ve anında fabrikaları arasında paylaşılabilir. Üretim ve bakımın iletişim kurma ve sorunları çözmek için iş birliği yapma biçimini kolaylaştırmak, Bosch'ta %8 doğrudan üretkenlik artışı sağladı. CH Günther'de saha çalışanlarını dijital olarak birbirine bağlamak, 3.800 çalışanı olan üreticinin işgücüne ilişkin beklentilerini değiştirdi. CH Günther'de Operasyonlar ve Küresel GPS Lideri Kıdemli Direktörü Rick Crook, "3800 problem çözücü istiyoruz" "Gıda, güvenlik, kalite veya operasyonlarımızla ilgili olsun, şirketimizdeki herkesin sorunları çözmesini istiyoruz." diyor. Barry Callebaut'ta çalışanların aktif olarak katılım göstermeleri ve sorunların çözülmesine ve sürekli iyileştirmeye katkıda bulunmaları beklentisi yansıtılmaktadır. Barry Callebaut'ta Global CI Şampiyonu Johan de Langhe, "İnsanlar sadece çalışmak için değil, aynı zamanda düşünmek için buradalar" diyor. "Tecrübelerini ve iç görülerini paylaşmak, problem çözmeyi geliştirmek ve standartlar ve uygulamadaki boşlukları ortadan kaldırmak için (Connected Worker uygulamamızın) iletişim ve iş birliği araçlarını kullanıyorlar."

Kanıtlanmış 'Kutudan Çıkma' Çözümü

Bu makalede bahsedilen üretim başarı öykülerinden sorumlu Connected Worker uygulaması Teamwork'tür. Eski bir sürekli iyileştirme direktörü tarafından geliştirilen bu kullanıma hazır uygulama, her sorunun bir öğrenme ve gelişme fırsatı olmasını sağlamak için sıfırdan saha çalışanları için oluşturulmuştur. Teamwok, dijital iletişim ve iş birliğini, eğitim ve beceri yönetimini, iş talimatlarını, sorun yönetimini, formları ve kontrol listelerini tek bir entegre platformda birleştirerek meşgul saha çalışanlarının iş akışında kullanmasını daha hızlı ve kolay hale getirir. CH Günther'den Rick Crook, "Teamwork, hem stratejik hem de taktik düzeyde çalışanların işbirliği için bir yazılım paketinde aradığımız her şeydi" diyor.

Ayrıca Teamwork, bir şirketin bilgi tabanına sürekli olarak yeni bilgiler eklenirken, ortak sorunların hızla anlaşıldığı ve çözüldüğü bir sürekli öğrenme ve iyileştirme kültürünü teşvik eder. Danone'dan Vroegh, " Başından beri herkes işin içindeydi," "Sistem en çok operatörleri heyecanlandırıyor, çünkü bu gerçekten onlar için. Her gün kullanıyorlar. Yönetim (yerde neler olduğunu) görerek fayda sağlarken, bu gerçekten sahadaki insanlar içindir." diye ekliyor.  Barry Callebaut'tan Langhe, "Teamwork gibi bir dijital platformun kullanılması, operatör merkezli bir kültürün uygulanmasının hızında ve derinliğinde açıkça bir fark yaratabilir" diye ekliyor.

Connected Workers, Yetkili Çalışandır

Pandemide üreticiler, verilerin gerçek zamanlı olarak paylaşılabilmesi için dijital dönüşüm girişimlerini ve operasyonel (OT) yatırımlarını büyük ölçüde varlıkları birbirine bağlamaya odaklandılar. Bununla birlikte, pandemi tarafından şiddetlenen büyüyen beceri boşluğu, üreticilerin dijital dönüşümün saha çalışanlarını da kapsayacak şekilde genişletilmesi gerektiğini kabul etmelerini sağlıyor. Bu temel çalışanlar, operasyonel mükemmelliği desteklemek için daha bilgili, üretken, çevik, ilgili ve proaktif olmaları için güçlendirilmelidir. Kısacası, müşterilere en kaliteli ürünleri en iyi maliyetle ulaştırmak için yüksek vasıflı bir işgücü her zamankinden daha önemlidir. Neyse ki, Teamwork ile, üreticilerin yalnızca bu salgından oluşan sorunlardan kurtarmakla kalmayıp aynı zamanda uzun yıllar boyunca gelişmelerini sağlayacak şekilde hızla dönüştürmelerine olanak tanıyor.