SCADA nedir? SCADA Sistemi nedir? SCADA Otomasyon nerelerde kullanılır?

Scada Sistemleri ile sadece ekipmanlarınızı değil aynı zamanda SCADA otomasyonları ile geniş ve birçok kontrol noktasından oluşan tesis ve makinelerin tek bir merkezden izleyebilirsiniz.

Scada Nedir sorusunun en net cevabı şöyledir: "Merkezi Denetleme Kontrol ve Veri Toplama" olarak tercüme edilen SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition) sistemleri sadece endüstride değil hayatın birçok alanında farklı şekillerde kullanılmaktadır." Scada Sistemleri, bazen bir cep telefonu, bazen bir tablet, bazen de bir bilgisayardır. Endüstride ise Scada Sistemleri ile sadece ekipmanlarınızı değil aynı zamanda SCADA otomasyonları ile geniş ve birçok kontrol noktasından oluşan tesis ve makinelerin tek bir merkezden izleyebilirsiniz.1-example-of-a-generic-scada-system-architectureww Endüstriyel uygulamalarda kullanılan birçok cihazı bilgisayarlara bağlayarak hem uzaktan izleme yapabilmek hem de uzaktan kontrol edebilmek için ModBus TCP/Serial ProfiBUS/NET, CANBus, RS-232, RS-422 ve RS-485 gibi endüstriyel haberleşme protokolleri kullanmaktadır. Bunun yanı sıra Wonderware Türkiye Scada Sistemlerinde 240'dan fazla haberleşme protokolü bulunmaktadır. Bu sayade, marka ve model bağımsız şekilde PLC'leriniz ve ekipmanlarınızla bağlantı kurabilirsiniz. Wonderware Türkiye Scada Sistemleri ve yazılım, sisteme erişim için genelde tek bir kontrol merkezinden yapmaktadır ancak günümüzde gelişen endüstri 4.0 ve IIoT sistemleri ile bu tür sistemlere sahip işletmeler SCADA sistemlerine cep telefonu, tablet, bilgisayar ile zaman, mekan, cihaz fark etmeksizin uzaktan kontrol sağlayabilmektedirler. Wonderware Türkiye SCADA Sistemleri; Tesislerin ve makinelerin verilerinin grafiğe döndürülmesi, güncel izleme yapılabilmesi, uzaktan izleme sistemlerine uygun olması, alarm Sistemlerini ve Analiz ve Raporlama Sistemlerini barındırmaktadır. Wonderware Türkiye SCADA Sistemleri; Uzak Uç Birim (Remote Terminal Unit (RTU)), İletişim Sistemi ve Kontrol Merkezi Sistemi (Ana Kontrol Merkezi AKM – Master Terminal Unit MTU) birimlerinden oluşmaktadır. 

w005-scada-screen04-09-20ww

Wonderware Türkiye Scada Sistemlerinin kullanım alanları ise; Enerji Üretim Tesisleri, Su Toplama-Arıtma-Dağıtım Tesisleri, Trafik Kontrol Sistemleri, Otomotiv Endüstrisi, Doğalgaz Tesisleri, Gıda Endüstrisi gibi endüstrilerin yanı sıra demir-çelik sektörü, maden sektörü, gıda ve içecek sektörü gibi sektörlerdir. Wonderware Türkiye SCADA sistemlerinin Avantajları; Anlık izlenebilme ve müdahaleye izin vermesi, Zaman ve iş gücü verimliliğini arttırması, Enerji tüketiminin takibi ve sağladığı tasarruf, Geçmiş kayıtlarının izlenebilmesi ve sistemin işleyişi hakkında anında bilgi alınabilmesi (şalterlerin durumu vb.) gibi çok büyük avantajları bulunmaktadır.